Cypr ciekawostki


Strona główna -> Cypr -> Cypr ciekawostki
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Cypr według legendy to miejsce urodzin Afrodyty – bogini miłości, prawdopodobnie córki Zeusa i Dione. Cypryjczycy są bardzo dumni, że właśnie ich wyspa utożsamiana jest z antyczną boginią. Na jej cześć powstały nawet łaźnie Afrodyty na półwyspie Akamas, oraz łaźnie Adonisa, jej ukochanego.


Cypr to miejsce o szczególnym uroku, doskonałe na romantyczne wypady

Turystyka

Cypr to egzotyczna, bardzo gościnna i trzecia, co do wielkości wyspa na Morzy Śródziemnym, którą charakteryzuje najbardziej słoneczny klimat w tym rejonie. Leży na przecięciu szlaków łączących Europę, Azję i Afrykę; sezon trwa tam cały rok, słynie ze złotych plaż, bogactwa zabytków kultury, starannie pielęgnowanej tradycji oraz przekazywanych z pokolenia na pokolenie legend. Jest jednym z niewielu miejsc na globie, gdzie podczas jednego pobytu można jednocześnie uprawiać narciarstwo na stoku (najwyższy szczyt Olimp 1952 m n.p.m.) oraz pływać w cieplutkim morzu.

Wino

Cypr może poszczycić się najdłuższą historią związaną z produkcją wina, którą zapoczątkowano już w XX w. p.n.e. Znakomita, jakość win utrzymała się do dziś dzięki drobiazgowo pielęgnowanej tradycji. Obecnie na wyspie wytwarza się prawie 40 gatunków tego trunku. Miejsce to słynie też ze znakomitych owoców tj. nieszpułki, egzotyczne nieśpliki, truskawki dojrzewające już w kwietniu, opuncje, arbuzy oraz deserowe winogrona.

Pamiątki i  tradycje

Zdaniem niektórych, Cypr jest idealny dla zakochanych par, uważany za prawdziwie kobiecą wyspę, gdzie na plecach czuje się oddech starożytności. Każda potrawa smakuje tam wyśmienicie. Wyspa jest jednym niewielu państw Unii Europejskiej, który nie uległ i zakazał genetycznej modyfikacji żywności. Wszelkiego rodzaju mięsiwa przygotowuje się według starych receptur w glinianych garnkach. Cypryjską potrawą narodową jest tłusty kawałek mięsa jagnięcego lub koziego z chrząstką, którą przyrządza się w specjalnych piecach.
Cypr to też fantastyczne pamiątki, głównie wyroby tradycyjnego rękodzieła. Warta uwagi jest Lefkara – wioska w górach, słynąca z wyrobów ze srebra oraz produkcji koronek „Lefkarika”. Wieść niesie, że przed wiekami sam Leonardo da Vinci przybył do Lefkary po haftowany obrus na ołtarz, który zgodnie z legendą ofiarował katedrze w Mediolanie.

Archeologia

Wyspa jest miejscem regularnych prac archeologicznych, w których uczestniczy też polska ekipa. Liczne wykopaliska świadczą o potędze pierwszych starożytnych kultur, które miały wpływ na całą Europę. Co ciekawe, amerykański poszukiwacz zaginionej Atlantydy - Robert Sarmast uważa, że ruiny tego miasta znajdują się na południowy wschód od Cypru. Oparł się na wynikach badań sonarowych dna morskiego we wschodniej części Morza Śródziemnego. Badania te wykazały, że około 1500 m pod powierzchnią znajdują się konstrukcje, które mogą przypominać pozostałości murów wzniesionych przez człowieka. Naukowcy nie mają najmniejszych wątpliwości, że są to ruiny mitycznej Atlantydy, zatopionej wodami morza, a opisanej przez Platona. I choć wielu badaczy starożytności są zdania, że platońska Atlantyda była jedynie metaforą i symbolem, to poszukiwania miasta trwają nadal.

Koty

Cypr jest znany z przeogromnej liczby kotów przypominających wyglądem persy, które można spotkać niemal wszędzie. Według bizantyjskiej legendy zwierzęta te sprowadziła z Jerozolimy św. Helena, aby rozprawiły się z plagą węży, które nawiedzały cypryjskie wioski. Koty zamieszkiwały okoliczne klasztory i po dziś dzień można tam spotkać niezliczoną ich ilość. Warto dodać, że na Cyprze odnaleziono szczątki najstarszego udomowionego kota, który ma 8500 lat. Szkielet cypryjskiego kota jest starszy o 5 tysięcy lat od mumii tego zwierzęcia pochodzącej z Egiptu sprzed 4500 lat, a obecnie przechowywanej w Luwrze.

Fauna i flora

Będąc przy tematyce zwierzęcej trzeba wspomnieć, że wiele gatunków fauny i flory można spotkać tylko na Cyprze m.in. muflon – górska owca, nowy gatunek myszy przypominający żywą skamieniałość. To także raj dla ornitologów, oraz naturalny obszar występowania chronionych gatunków zwierząt i roślin, szczególnie zagrożonych wyginięciem np. zielone żółwie i caretta. Jako ciekawostkę warto jeszcze dodać, że na Cyprze powstała pierwsza plaża dla psów, w miejscowości Aja Napa, gdzie zwierzęta mają możliwość ochłody i spacerów. Pomysłodawcą tego projektu był burmistrz miasta, którego zasypano gratulacjami, szczególnie przez właścicieli piesków. Jednak jak sam przyznał, jest to tylko rozwiązanie tymczasowe, bowiem teren ten został wybrany na przystań jachtową.Cypr - miasta

Larnaka Limassol Nikozja


Cypr - co warto wiedziećCypr - Cypr święta Cypr święta
Wielowiekowa historia oraz bogata kultura Cypru, sprawiły, że nie ma tygodnia, w ...

Cypr ciekawostki - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies